Tasarımdan üretime kalite & inovasyon kültürü.

Kurucumuz OSMAN VEDAT GENÇTÜRK

Yaşamı boyunca Türkiye ekonomisine ve sanayisine katkıları olmuş sanayicimiz Vedat GENÇTÜRK, çalışma hayatına 13 yaşında iken, babasının yanında başlamıştır. Ankara’da kolonya,esans üretim ve satışı yapan küçük bir dükkanla iş yaşamına başlayan Vedat GENÇTÜRK 1938-1950 yılları arasında hem ticaret hem muhtelif işlerle uğraşmıştır.

1950 yılları başlarında ise GÜLTAŞ isimli şirketini, Fransız COTY Kozmetik firması lisansıyla güzellik müstahzarları üretimine başlamıştır. Daha sonraları; Türkiye’nin değişim ve gelişim süreçlerine paralel olarak sektör değişikliği yapmıştır.

Hollanda menşeli “Oce Netherland BV”, firmasının lisansı ile Türkiye’de ilk “Ozalit Kâğıdı” üretimini gerçekleştirmiştir. Bu üretimini 1986 yılına kadar sürdürdü. Ülkemizde ilk olarak fotoğraf baskı kâğıdının ve röntgen filminin üretimine “İstanbul, Tophane, Lüleci Hendek Caddesindeki adresinde Vedat Gençtürk Heliographique Kâğıt Fabrikası” adı altında devam etti.

 

1963 yılında, Türkiye’de ilk kez kendinden yapışkanlı kâğıt ve bantların üretim denemeleri ve çalışmalarına yine aynı adreste başladı.

1965 yılında, İstanbul Tophane’de bulunan tesislerini İstanbul Küçükçekmece Sefaköy’deki yeni arazisinde inşa edilen fabrikaya taşıdı. 1968 yılından itibaren de, tüm sektörlerde ki ihtiyaçların ve taleplerin değişimi ile solvent bazlı, kendinden yapışkanlı ürünlerin imalatına da başlanmıştır.

1971 yılı başlarında etiket ve flexo baskı makineleri devreye girdi. 1973 yılından itibaren “Ve-Ge” ünvanı ile “Self Copy” tescilli markasıyla kendinden kopya veren, fiziki reaksiyonlu kâğıtların imalatı; 1978 yılından itibaren ise Hotmelt ve Su Bazlı yapışkanlar ve silikon sürüm teknikleri uygulandı.

1981 yılında yine Türkiye’de ilk kimyasal reaksiyonlu, kendinden kopya veren “Oto-Kopi” kâğıtlarının üretimine başlandı. Ardından termal ve faks kâğıtlarının üretimi gerçekleştirildi.

25 Mayıs 1992 tarihinde Kurucumuz Osman Vedat GENÇTÜRK vefat etmiştir. Kendisini saygı ve rahmetle anıyoruz.

Günümüzde yönetim kurulu başkanlığını sayın Ömer Nail GENÇTÜRK yürütmektedir.

Kuruluş Yılları

Hollanda menşeli “Oce Netherland BV”, firmasının lisansı ile Türkiye’de ilk “Ozalit Kâğıdı” üretimi gerçekleştirildi.

Ülkemizde ilk olarak fotoğraf baskı kâğıdının ve röntgen filminin üretimine “Heliographique Kâğıt Fabrikası” adı altında İstanbul, Tophane, Lüleci Hendek Caddesindeki adresinde devam edildi.

1963

Türkiye’de ilk kez kendinden yapışkanlı kâğıt ve bantların üretim denemeleri ve çalışmalarına yine aynı adreste başlandı.

1965

İstanbul Tophane’de bulunan tesisler İstanbul Küçükçekmece Sefaköy’deki yeni arazisinde inşa edilen fabrikaya taşındı.

1968

Türkiye’deki gelişmelere paralel olarak solvent bazlı, kendinden yapışkanlı ürünlerin imalatı mevcut imalatlarına eklendi.

1971

Etiket ve flexo baskı makineleri devreye girdi.

1973

Ve-Ge” ünvanı ile “Self Copy” tescilli markasıyla kendinden kopya veren, fiziki reaksiyonlu kâğıtların imalatı gerçekleşti.

1978

Holtmelt ve Su Bazlı yapışkanlar ve silikon sürüm teknikleri uygulandı.

1981

Türkiye’de ilk kimyasal reaksiyonla, kendinden kopya veren “Oto-Kopi” kâğıtlarının üretimine başlandı. Ardından termal ve faks kâğıtlarının üretimi gerçekleştirildi.

1992

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında kâğıt üretimine başlandı.

2003

Yaş kısım revizyonu yapıldı. Yeni kurutma guruba eklendi.

2007

Ürünlere koruyucu bantlar eklendi, baskı teknolojileri 8 renge çıkartıldı.

2008

Polietilen filim makinası makina parkurumuza eklendi

2009

Endüstriyel bantların üretimine başlandı.

2016

Ve-Ge Point satış mağazası patenti TPE’ den tescil edildi.

2016

İlk Ve-Ge Point konseptli mağaza İstoç ‘ta Yükseller Kırtasiye işbirliği ile oluışturularak faaliyete geçti.

2017

Ankara Ostim Timko İş Merkezinde Ve-Ge Point konseptli satış mağazası oluşturularak Ankara Satış Bölge Müdürlüğümüz bu adrese taşındı

2017

Ve-Ge 2 Bant Üretim tesisimizin İzmir Kemalpaşa da arazisi satın alındı

2018

İzmir Bölge Müdürlüğümüz Ve-Ge Point konsepti ile İzmir Yeni Gıda çarşısında faaliyete başladı.

2018

Ve-Ge 2 Bant üretim tesisimizin temelleri atıldı.

2018

Bakanlık onaylı AR-GE merkezimiz faaliyete geçirildi.